LED žárovky 12 V nahradí své předchůdce – halogenové žárovky

Bezpečnostní svítidlo 12 V

Svítidla, která pracují při nízkém provozním napětí, řadíme do kategorie bezpečnostních typů, jejichž nasazení je takříkajíc bezvýhradné. 12 Voltů je natolik bezpečná hodnota, co může být umístěna i ve vlhkém prostředí (koupelny, sprchové kouty, umývárny, kuchyňské linky a dřezy apod.) a mimo jiné i v místech se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem. To jsou nejčastěji dětské pokoje, noční stolky a pokoje seniorů, kteří si mohou neopatrnou manipulací se svítidlem způsobit vážnou újmu na zdraví.rozsvícená nástěnná lampa
Napájení objímky (nejčastěji kolíčkové patice) zajišťuje přívodní transformátor, ukrytý v tělese svítidla, nebo jej lze umístit i mimo zdroj světla do bezpečné vzdálenosti od obsluhy. Této výhody se využívá i ve stropních podhledech, či u nábytku s vestavěnými svítidly.

Výhody v porovnání s halogenovými žárovkami

Dnes se na trh dodávají tyto zdroje světla ve formě LED žárovek 12 V Lightpark, které jsou vhodnou náhradou svých předchůdců se žhavicím vláknem. Mají nesporné výhody a není důvod trvat na stávajícím halogenovém osvětlení. Čím se LED žárovky odlišují?
Nepřehřívají se – závažným problémem halogenových žárovek bylo silné zahřívání, což omezovalo jejich využití v místech se zvýšeným požárním nebezpečím. Bylo nutné především u aplikací uvnitř nábytku nebo v podhledových svítidlech zajistit důkladnou tepelnou izolaci. Technologie LED pracuje na odlišném principu a mírně se zahřívá pouze napájecí zdroj, zatímco samotné žárovky téměř vůbec. lampičky v ložnici
Vykazují výrazně nižší spotřebu energie – stačí se porozhlédnout v některém specializovaném obchodě, abyste si snadno spočítali úsporu energie. U malé stolní lampičky se projeví sice v minimálním měřítku, ale kupříkladu u třiceti rozsvícených světel ve vitrínách kamenné prodejny s vystaveným zbožím už jde o poměrně vysoké částky. Pro představu – dnes nahradíte halogen 50 W LED žárovkou se spotřebou pouhých 6 W.