Mobilní telefony se dnes staly něčím naprosto běžným. Má jej naprosto každý, od dětí po seniory, většina z nich pak ten chytrý. S tím ovšem souvisí obavy, které mnozí mají. A jedna z těch nejhlavnějších spočívá v tom, že je možné člověka pomoci mobilního telefonu sledovat.
Pravdou také je, že máme důvod k tomu, abychom si to mysleli. Koneckonců, kolikrát jsme již slyšeli ve zprávách, že byl při pátrání po pohřešované osobě sledován signál mobilního telefonu. Běžnému člověku by se tedy mohlo zdát, že je naprosto jednoduché, abychom měli představu, že je to jednoduché – stačí stisknout několik tlačítek, a ukáže se nám, kde se daný mobilní telefon nachází.
Problém však je, že to není ani zdaleka tak jednoduché. To, zda jde mobilní telefon vysledovat, totiž záleží hned na několika faktorech, a jedním z nich je konkrétní typ přístroje. Zvláště u těch starších to totiž není tak snadné. Nemají totiž ještě složitý elektronický systém, a ani tak dokonalé připojení na internet. Jejich zaměření je tak podstatně složitější, a ne tak přesné. Lze jej také obejít pouhým vypnutím přístroje.
U novějších typů je to již složitější. Mnohé z nich mají vestavěný systém GPS, který je poměrně přesný. Stačí, aby byl mobil připojen k internetu, a jeho polohu lze zjistit poměrně přesně. Navíc je také mnohem složitější se sledování vyhnout – již nestačí například vyndat či vyměnit SIM kartu, je potřeba přístroj nejen vypnout, ale také vypnout připojení k internetu, a to jak datové, tak i WI-FI. A to je něco, co mnoho lidí neví.
U těch nejmodernějších přístrojů však již nestačí ani to. Ty totiž v sobě mají již zabudované čipy, které vysílají signál v podstatě neustále, ať už je mobil zapnutý či nikoliv, a bez ohledu na připojení k internetu. Je pak na nás, abychom si řekli, že nám něco takového nevadí. Je totiž potřeba přiznat, že to může mít i své dobré stránky – například když se nám mobil ztratí nebo je nám ukraden.